Poniżej znajdują się archiwalne wiadomości ze strony Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Po najświeższe informacje zapraszamy na podstronę aktualności.

31.12.2013

Poezja góralska Mariana Kowalika

Członek Związku Literatów Polski, jednocześnie Zdobywca Korony Gór Polski nr 55 zaprasza wszystkich na niezwykle atrakcyjne spotkanie, na którym zaprezentuje swoje wiersze pisane gwarą góralską. Poezji góralskiej Mariana Kowalika towarzyszyć będzie muzyka Podhala.

Spotkanie odbędzie się 10 stycznia 2014 r. w Domu Kultury "Podgórze" w Krakowie, ul. Sokolska 13. Początek o godz. 19:00.










16.12.2013

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 12/2013

Wciąż wędrujemy, nr 12 Ten ostatni w tym roku numer miesięcznika ukazał się na tydzień przed Świętami uroczyście obchodzonymi w polskich rodzinach, więc należne miejsce zajmują w nim Życzenia przekazywane wszystkim Czytelnikom, także refleksyjny tekst zatytułowany Miejsce przy stole, jak również... krzyżówka z choinką. Czołowym materiałem zaś jest niewesoły bilans roku - Polska turystyka w dołku, który może być zapowiedzią wcale niełatwego dla miłośników wędrówek nadchodzacego czasu. A taki niełatwy czas - mimo wielu obietnic pomocy - mają członkowie Polonii na Wschodzie, o czym mówi ciekawy reportaż Ciągłe Polaków wędrowanie.

Jest w tym numerze także duża porcja informacji odnoszących się do naszej historii i jej bohaterów: Księcia Józefa Poniatowskiego, którego w tym roku przypada 250. rocznica urodzin i 200. rocznica śmierci, sierżanta Józefa Franczaka - Ostatniego Żołnierza Wyklętego, który poniósł śmierć 50 lat temu, gen. Józefa Bema bohatera trzech narodów, który młodość spędził w Warszawie, co upamiętnione zostało teraz specjalną tablicą. Z lektury tego wydania "WW" dowiemy się także o laureatach Nagrody Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej, o naszych obiektach na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, czy o misji świętych Cyryla i Metodego rozpoczętej 1150 lat temu. Wspomnieć jeszcze wypada o IX Walnym Zjeździe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, który odbył się niedawno w Zakopanem, jak również o nowej odznace krajoznawczej PTTK związanej z postacią literackiego Koziołka Matołka, co "skończył" właśnie 80 lat.

Członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski z pewnością nie pominą relacji z listopadowego posiedzenia Loży, decyzją której mamy już ponad 700 Zdobywców KGP, a także publikacji poświęconej zimowej Koronie. Kontynuowana jest też w tym numerze akcja Bronimy "Andrzejówki", tym razem z tytułem 80-letnie schronisko zabytkiem? A skoro jesteśmy przy górach, wspomnijmy jeszcze o dwóch publikacjach: Drzewa, paliki i znaki z Beskidu Śląskiego i Niezwykłych wsiach związanych z górami. Tym zaś, którzy interesują się Polskimi Pomnikami Historii polecamy prezentację Bazyliki w Strzegomiu.

Jak zwykle jest i w tym numerze wiele stałych pozycji, ale dziś chcielibyśmy wspomnieć o porcji niebanalnych listów, których autorzy piszą o Ukrainie - dobrym partnerze, o Muzeum Historii Polski wciąż poza bandą, o Turystyce z zagadkami także w Łódzkiem, czy o Kolejnym ciosie w turystykę szkolną. Jest i zagadka z nagrodami - tym razem z pomnikiem - czyim?

A na koniec niespodzianka: oferta nowoczesnej kamery samochodowej REDAR, którą czytający "Wciąż wędrujemy" mogą kupić z 10% zniżką!

Miłej lektury! :)





30.11.2013

Wciąż bronimy "Andrzejówki"!

Nasza akcja obrony Schroniska PTTK "Andrzejówka" w Górach Kamiennych nabiera rozmachu. Sprawą zainteresował się Wrocławski Oddział TVP, do czego przyczyniła się członkini Klubu Zdobywców KGP - Zuzanna Urbanik z Wierzbna. Napływają ciągle nowe głosy poparcia, ostatnio od Małgorzaty i Janusza Gwizdowskich z Krakowa oraz Bartosza Kiełba z Nysy.
Protest przybiera też nową formę - turyści piszą listy do premiera, ministra ochrony środowiska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, przesyłając do Redakcji kopie tych wystąpień. Dostaliśmy taki list od Tomasza Nadolskiego z Kazimierza Dolnego oraz od rodziny Sikorów z Krakowa. Redakcja przygotowuje swoje wystąpienie w tej sprawie i nadal czeka na głosy w obronie "Andrzejówki".



30.11.2013

Nowy obiekt rekomendowany - Schronisko Jagodna

W czasie wrześniowej wyprawy klubowej byliśmy gościnnie podejmowani w tym schronisku. Panuje tam niezwykła atmosfera przypominająca przyjazny, pełen książek dom. Podjęliśmy rozmowę z szefową obiektu - p. Mają Ossowską na temat stałej współpracy z naszym wydawnictwem, w ramach której prenumeratorzy klubowi "Wciąż wędrujemy" mogliby korzystać z 30-proc. zniżek w opłatach za noclegi. Pani Maja po długim namyśle zdecydowała się podpisać umowę z Firmą AMOS. Możemy zatem ogłosić, że Schronisko PTTK Jagodna na Przełęczy Spalonej w Górach Bystrzyckich wpisane zostaje na listę obiektów rekomendowanych.

Obiekt posiada 57 miejsc noclegowych o standardzie turystycznym. Pokoje, 2-9-osobowe, toalety i prysznice w oddzielnych pomieszczeniach. Dostępny bezpłatnie internet Wi-Fi. Kuchnia wydaje posiłki w godzinach 9-20. Ceny za nocleg od 25 złotych. W okresie zimy czynna jest wypożyczalnia nart i rakiet śnieżnych.

Adres: Schronisko PTTK Jagodna, Spalona 6, 57-500 Bystrzyca Kłodzka. Tel. 74 811 98 16 lub 695 777 635.



29.11.2013

Elitarny Klub Zdobywców KGP
JEST NAS JUŻ PONAD 10 000!

Dwudziestego września br. na listę członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski wpisaliśmy 10-tysięczną osobę - Panią Iwonę Dobrakowską z Zabrza. Oprócz dokumentu potwierdzającego ten fakt wysłaliśmy do Niej album górski z gratulacyjnym wpisem.



24.11.2013

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 11/2013

Wciąż wędrujemy, nr 11 W listopadowym numerze znaleźć można kilka odniesień do świąt, jakie na trwałe zakorzeniły się w polskiej tradycji. Przykładem tego może być refleksyjny reportaż Znaki pamięci z cmentarza zapomnianej bieszczadzkiej Balnicy, czy wiersz członkini AK związany z warszawską "Łączką", na której spoczywają bohaterowie polegli za wolność Ojczyzny. W tym samym duchu jest jeszcze kilka innych materiałów: o Dniu Sybiraka, jaki obchodzony będzie corocznie 17 września, czy o Ścianie Pamięci na warszawskiej Woli, gdzie mają być upamiętnieni wszyscy zaginieni w Powstaniu Warszawskim. W tej konwencji historycznej mieści się także przypomnienie 600. rocznicy Uni Horodelskiej, stanowiącej podwaliny bratniej współpracy Polski i Litwy.

Czołowy artykuł otwierający to wydanie "WW" nosi tytuł W Polsce spełniają się marzenia, prezentujący nową kampanię POT, promującą nasze regiony. Jest też kilka publikacji odnoszących się do ważkich bieżących spraw, które z pewnością zainteresują każdego turystę: inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego o bezpłatnym wstępie do muzealnych rezydencji królewskich, czy nowej akcji Muzea za złotówkę, do której przystąpiło już ponad 20 takich placówek. Przy tym wykazie podane są pierwsze muzea, które w ogóle zrezygnowały ze sprzedaży biletów!

W tej porcji bieżacych, ważnych doniesień mieszczą się także Gminy przyjazne rowerzystom, kolejne przedsięwzięcie PTOP "Salamandra", dzięki któremu Mieczyki błotne wracają w dolinę Noteci, czy jubileusz 25-lecia Kociewskiego Magazynu Regionalnego, udowadniajacego, iż na Pomorzu są nie tylko Kaszubi.

Jak zwykle i w tym numerze WW poczesne miejsce zajmują materiały związane z Klubem Zdobywców Korony Gór Polski. Jest nas już ponad 10 000! - głosi tytuł jednego z nich; Zdobędziemy Koronę całym kołem udowadniają członkowie z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy; Wysoka Kopa ma już tablicę (dzięki Andrzejowi Eiblowi); Bronimy "Andrzejówki" z wzorcowym dowodem poparcia dla naszej akcji. A wszystkich członków tego Klubu z pewnością ucieszy Nowy obiekt rekomendowany - Schronisko Jagodna, które dołączyło do naszej listy placówek udzielających 30% zniżki w opłatach za noclegi.

Oczywiście nie brakuje też tematów związanych z Klubem Znawców Polskich Pomników Historii - a w tym prezentacji nowych obiektów: Bohoniki i Kruszyniany objętych naszą Odznaką Znawcy PPH, czy tekstu zatytułowanego Klubowiczom pod rozwagę.

Nie sposób wymienić wszystkich publikacji, ale wspomnieć jeszcze trzeba o Zatargu pod Śnieżnikiem, pierwszym w naszych dziejach Wielkim strajku polskim i... zagadce (z nagrodami): Gdzie stoi ta Syrenka?

Miłej lekury i trafnych odpowiedzi!



31.10.2013

Kolejni wolontariusze Loży Zdobywców!

Niespełna miesiąc od pierwszego szkolenia wolontariuszy-Zdobywców Korony Gór Polski, tuż przed rozpoczęciem XXV Wyprawy Klubowej w Długopolu Zdroju odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowe. Uczestniczyła w nim nowa grupa osób deklarujących społeczny udział w pracach Loży Zdobywców, a zarazem otrzymujących prawo potwierdzania członkom Klubu pobytu na koronnych szczytach.

Uaktualniona lista znajduje się na podstronie "Loża Zdobywców".



31.10.2013

Kolejne głosy poparcia w obronie "Andrzejówki"

W obronę "Andrzejówki" włączyli się także czytelnicy "Wciąż wędrujemy": Elżbieta Błachut z Bielawy, Bogdan Nowak z Białej Podlaskiej, Lucjan i Przemysław Grytowie z Wodzisławia Śląskiego, Beata Wiertel i Czesław Polaczek z Oświęcimia.

Czekamy na dalsze głosy w tej sprawie.









25.10.2013

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 10/2013

Wciąż wędrujemy, nr 10 To wydanie miesięcznika otwiera relacja z nietypowej 25. wyprawy klubowej - Jagodna zdobyta..., ale najważniejszy artykuł tego numeru to Ojczyzna i patriotyzm w niełasce, do napisania którego prof. Kazmierza Denka skłoniły niefortunne decyzje, których jaskrawy przejaw zawarty został w nadtytule "Pan Tadeusz wyrzucony ze szkoły". W tym duchu jest zresztą kilka innych tekstów, jak choćby Mistrzowie jątrzenia. Ale jest też obszerna prezentacja zatytułowana Serce dla Klubu, ukazująca sylwetki zasłużonych dla Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

Oczywiście nie brakuje kolejnych głosów w naszej akcji pod hasłem Bronimy "Andrzejówki" (redakcja czeka na dalsze słowa poparcia); a także bieżących wiadomości z zakresu turystyki i krajoznawstwa: Gala światowego Dnia Turystyki czy Najlepsze centra informacji turystycznej w Polsce. Z tego wydania "WW" wielu rodaków dowie się o 6 nowych miastach, jakie będziemy mieli od Nowego Roku, o Pomniku Cichociemnych jaki stanął w Warszawie, również o rozpoczęciu budowy Muzeum Katyńskiego.

Miłośnicy Polskich Pomników Historii będą mogli dołączyć do zestawu tych obiektów objęych odznaką Klubu Znawców PPH Opactwo cystersów w Sulejowie szeroko opisane na jednej ze stron. A miłośnikom gór polecamy Gdy w Tatrach pada.

Jak zwykle nie brakuje w tym wydaniu Kalendarza turysty-krajoznawcy, wykazu nowych Zdobywców KGP i wolontariuszy Loży, a także nowych członków Klubu (tym razem aż 4 listy), których jest już 10 tysięcy! Ale o tym czytać będziemy w listaopadowym numerze "WW". Tymczasem polecamy gorąco jakże mądre słowa dedykowane Braciom pod rozwagę: ... To pańska rzecz szafować i pysznić się cudzym dobrem i pożyczonym splendorem. To pański honor prowadzić naród do bankructwa...

Miłej lektury! :)



8.10.2013

Nowy numer redakcyjnego faksu!

Od września br. zmieniony został numer stacjonarnego telefonu redakcji "WW" przyjmującego faksy. Obecnie nadawać je można na numer: 22 663-87-52, który od 1 grudnia 2013 r. będzie jedynym numerem stacjonarnej łączności telefonicznej. Z tym też dniem zlikwidowany zostanie numer 22 663 11 46.



7.10.2013

Nowe obiekty rekomendowane

Z radością informujemy, że do listy obiektów rekomendowanych, w których roczni prenumeratorzy miesięcznika "Wciąż wędrujemy" otrzymują 30-procentową zniżkę w opłatach za noclegi, dopisujemy dwa obiekty.




Pierwszy z nich to Schronisko Młodzieżowe "Wiecha", dysponujące 180 miejscami noclegowymi. Adres schroniska: SM "Wiecha" 43-450 Ustroń-Jaszowiec, ul. Stroma 5. Tel. 33 85-42-741, tel/fax 33 85-43-501. E-mail: sm-wiecha@post.pl.
Drugi z obiektów rekomendowanych to położony u podnóża gór Szyndzielnia i Dębowiec, na terenie Bielska-Białej Ośrodek Wypoczynkowy Beskidy Park. Posiada 110 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych, a także apartamenty i pokoje typu studio. Adres ośrodka: Beskidy Park, 43-309 Bielsko-Biała, ul. Armii Krajowej 316. Tel 33 814-62-24, fax 33 816-47-52. E-mail: recepcja@beskidypark.pl



6.10.2013

Bronimy "Andrzejówki"

Jednym z tematów wieczoru klubowego zorganizowanego w czasie wyprawy na Czupel było zagrożenie, które schronisku "Andrzejówka" stwarza ekspansja pobliskiej kopalni melafiru. Uczestnicy spotkania gremialnie opowiedzieli się za powstrzymaniem tej inwazji, zagrażającej dalszemu istnieniu schroniska. Lista w obronie tego obiektu podpisało ponad 80 osób:
Jarosław Ossowski z Puszczykowa, Sławomir Chojnacki ze Żnina, Wiesław Bratkowski z Warszawy, Krzysztof Korczakowski z Szamotuł, Alina Stefaniak z Turku, Maria i Damian Grabowscy z Poznania, Ewa i Witold Lechowiczowe z Międzyborza, Wiesława i Tomasz Puszczyńscy z Konina, Ewa Kubiak z Szamotuł, Maciej i Kacper Janiszewscy z Turku, Zbigniew Adamczyk z Krakowa, Jerzy Sumara oraz Artur Michalczyk z Bochni, Alicja i Andrzej Wcisłekowie ze Szczecina, Elżbieta Koniuszewska z Sosnowca, Danuta Ziemniak z Dąbrowy Górniczej, Piotr Targowski z Będzina, Maciej Obcowski z Warszawy, Stanisław Mochalski z Krakowa, Józef Posmyk z Tychów, Jan Ogonowski z Lubawki, Ignacy Bartoszewski z Wonieścia, Jacek Łączny z Poznania, Marian Kornaś z Oświęcimia, Władysław Król z Zamościa, Teresa Bichta z Kozienic, Krystian Kuźnik z Rybnika, Krzysztof Kilar z Tychów, Wojciech Jakimów z Katowic, Agata Piecuch z Nysy, Józef Robak z Gorlic, Halina Sitarz z Wojaszówki, Stanisław Wojciuk z Białej Podlaskiej, Izabela Korzanowska oraz Maria Rybaczkowska z Żar, Tadeusz Czupryna z Grotnik Małych, Erwin Wojcicuk i Anita Więcław z Białej Podlaskiej, Zofia Niekraszewicz-Żytowicz i Jacek Żytowicz z Sulejówka, Jerzy Siłuch z Promnej, Lech Kaźmierczak z Zielonej Góry, Antoni Kiraga i Radosław Mitura z Nowej Soli, Krzysztof Wiatr z Końskich, Wiesława i Zbigniew Lewiccy ze Słupska, Marian Kowalik z Krakowa, Aleksandra Ludwikowska z Piotrkowa Trybunalskiego, Zuzanna i Radosław Urbanikowie z Wierzbna, Robert Strużyński z Dąbrowy Górniczej, Rafał Banaszyk z Poznania, Łukasz Giewartowski z Nidzicy, Joanna Borysewicz z Wrocławia, Stanisław Pietrusiński z Koziegłowów, Jarosław i Bartosz Pałczyńscy z Izbicy Kujawskiej, Aleksandra Gmurczyk z Mrągowa, Konrad Gmurczyk z Ciechanowa, Agnieszka Szostak, Jacek Pawłowski z Warszawy, Danuta i Bogdan Surmowie ze Świdnicy, Ryszard Chmura z Warszawy, Jarosław Sobota z Wrocławia, Roman Kornaszewski z Warszawy, Jerzy Kiełb z Nysy, Ewa Radziszewska z Warszawy, Michał Łapinkiewicz z Gałkówka, Jerzy Boczkowski z Oławy, Bożena Spychała z Wrocławia, Katarzyna Sapa, Janusz Sapa i Anna Orlicka-Sapa z Warszawy.

Do tej wielkiej, społecznej akcji skrótowo nazwanej przez nas obroną "Andrzejówki" włączamy Klub Zdobywców Korony Gór Polski, jak również redakcję "Wciąż wędrujemy". Czekamy na poparcie Państwa, które kierować można do nas listownie: ul. Broniewskiego 8A, 01-785 Warszawa lub mailowo: kgp@amos.waw.pl.

O dalszym przebiegu naszej akcji pisać będziemy w kolejnych numerach "WW".



5.10.2013

Prenumerata "Wciąż wędrujemy"

Wobec pytań o losy "Wciąż wędrujemy" w 2014 roku, podjęliśmy decyzję, zgodnie z którą czasopismo nadal dostępne będzie tylko drogą prenumeraty i tylko w Oficynie Wydawniczej AMOS. Koszt rocznej prenumeraty obejmującej 12 wydań wynosi 36 złotych. Niezmienna zatem pozostaje cena jednego numeru w wysokości 3 złotych. W tej cenie zawarte są także koszty dostawy miesięcznika. Przy rocznej prenumeracie "WW" wydawana będzie roczna karta uprawniająca PT Prenumeratorów do różnych przywilejów, w tym 30-procentowych zniżek w obiektach rekomendowanych (jakie to obiekty można przeczytać na tej podstronie).

Nowością jest fakt, że karta będzie jednolita, wydawana członkom zarówno Klubu Zdobywców Korony Gór Polski jak i Klubu Znawców Polskich Pomników Historii. Również członkowie najbliższej rodziny legitymujący się przynależnością klubową otrzymają taką kartę. Jej cena wynosi jak dotychczas 2 złote. Tak więc np. 3-osobowa rodzina opłacająca roczną prenumeratę "WW" powinna wpłacić 40 złotych (36 zł + 2 x 2 zł), podając jednocześnie numery członkowskie.

Druga nowość: karty uprawniające do korzystania z przywilejów otrzymywać będą także roczni prenumeratorzy nie będący członkami klubów (w tym przypadku nie ma możliwości wykupienia kart dla członków najbliższej rodziny).

Oczywiście można zaprenumerować "WW" na kwartał (9 zł) lub pół roku (18 zł), ale wtedy nie będą wydawane karty uprawniajace do przywilejów.

Więcej informacji na podstronie prenumerata.



5.10.2013

Ważne decyzje, nowe uprawnienia

W związku z licznymi problemami i wątpliwościami przy weryfikacji koronnych osiągnięć postanowiliśmy doprecyzować wymogi stawiane członkom Klubu Zdobywców KGP, a jednocześnie wyłonić stałą grupę osób gotowych uczestniczyć w spotkaniach z kandydatami na zdobywców na zasadzie wolontariatu. Taką deklarację gotowości społecznego działania zgłosiło do tej pory ponad 60 osób. Na pierwsze spotkanie szkoleniowe zorganizowane przy okazji wyprawy klubowej na Czupel przybyło do Bielska-Białej 19 osób. Przedyskutowaliśmy regulaminowe zasady zdobywania Korony Gór Polski, omówiliśmy procedurę weryfikowania osiągnięć kandydatów na zdobywców KGP, a także wprowadziliśmy nowe uprawnienia dla przeszkolonych osób. Członkowie wyłonionej w ten sposób Loży Zdobywców mają nie tylko prawo zasiadania w zespołach weryfikujących, ale także otrzymują prawo potwierdzania innym członkom Klubu pobytu na koronnych szczytach.
Pierwsza lista członków Loży Zdobywców KGP mających nowe uprawnienia pojawi się na stronie w najbliższym czasie.

Kolejną ważną decyzją jest przywrócenie minimalnego wieku 7 lat wymaganego przy wstąpieniu do Klubu Zdobywców KGP. Ustępstwo jakie uczyniliśmy po wielu prośbach rodziców dopuszczające przyjęcie dzieci majacych ukończone 5 lat coraz częściej daje o sobie znać w negatywny sposób. Chodzi nie tylko o to, że mały turysta nie zawsze ma świadomość rozpoczynania wielkiego czynu jakim jest zdobywanie Korony Gór Polski, ale nade wszystko chodzi o jego bezpieczeństwo i o to, aby zbyt ambitni rodzice nie przymuszali go do żmudnych wędrówek.
Tak więc wiek 7 lat jest już obowiązujący nieodwołalnie.



30.09.2013

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 8-9/2013

Wciąż wędrujemy, nr 8-9 To podwójne wydanie miesięcznika zdominowała tematyka górska. Otwiera ją artykuł o skomplikowanej sytuacji, w jakiej znalazło się Schronisko "Andrzejówka" w Górach Kamiennych, przy którym jakże dobitnie ukazany został problem zawarty w nadtytule Obce interesy kontra turystyka. Bronimy "Andrzejówki", a dowodem na to jest wielki głos sprzeciwu członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski wobec starań niemieckiej spółki kopalnianej o nowe koncesje wydobywcze, zagrażające temu obiektowi. Oczywiście redakcja i wydawnictwo AMOS liczą na powszechny głos poparcia turystów-krajoznawców w tej sprawie.

Jest też w tym numerze relacja z XXIV wyprawy klubowej na Czupel, podczas której powiększyło się grono Zdobywców KGP (wraz z listą pasowanych), a także artykuł zatytułowany Wolontariusze Loży Zdobywców - ważne decyzje, nowe uprawnienia. Z pewnością wszyscy przeczytają go z uwagą, tym bardziej, że na nowo obowiązywać będzie co najmniej 7-letni przystępujących do Klubu Zdobywców KGP. Z innych górskich tematów wymieńmy jeszcze: Chopin na... Orlicy (Czesi potrafią), zapowiedź listopadowego Posiedzenia Loży Zdobywców, prezentację dwóch nowych obiektów rekomendowanych, w których posiadacze kart klubowych otrzymują 30-procentowe zniżki oraz dobrą wiadomość z "Samotni".

Oczywiście nie brakuje w tym wydaniu "WW" publikacji związanych z drugim Klubem Znawców Polskich Pomników Historii, wśród których króluje Polskie Carcassone czyli Paczków wpisany na listę pomnikową.

Przeczytać też można o mieszkańcach Tczewa (gdzie jeszcze przed atakiem na Westerplatte rozległy się pierwsze strzały i spadły pierwsze bomby II wojny światowej), którzy - jak zawsze - oddali znów hołd Bohaterom Września 1939 r. i o anomaliach w działaniu władz stołecznych Warszawy przy których nie jest zaskakujące referendum zapowiedziane na 13 października br.

Jest wiele stałych, znanych pozycji, w tym bogaty zestaw wiadomości, o których Warto wiedzieć, a w nich Dowody osobiste pod szczególną ochroną. Są też podane warunki oczekiwane przez wiernych czytelników na temat prenumeraty "WW" w 2014 roku. A na koniec szczególnie polecamy przemyślenia Stefana Żeromskiego Braciom pod rozwagę. Wciąż aktualne.



5.08.2013

Nowy obiekt rekomendowany - krakowski FREE HOSTEL

To dobra wiadomość dla prenumeratorów "Wciąż wędrujemy": od połowy lipca br. zniżkowe noclegi oferuje im krakowski FREE HOSTEL. Znakomicie usytuowany na granicy Starego Miasta i zabytkowej dzielnicy Kazimierz. Z ulicy Starowiślnej 32, gdzie jest usytuowany w ciągu 7 minut można dojść na Rynek Główny, zaś na Kazimierz... w ciągu 2 minut.

W obiekcie jest ponad 80 miejsc noclegowych, w pokojach kilku- i wieloosobowych w atrakcyjnej cenie już od 45 zł. Do dyspozycji gości jest samoobsługowa kuchnia, przechowalnia bagażu, świetlica z TV/SAT/DVD z kolekcją ponad 200 filmów, gry planszowe, zbiór książek i czasopism, także dostęp do komputera i wi-fi.

Free Hostel wpisujemy na listę obiektów rekomendowanych przez Oficynę Wydawniczą AMOS i redakcję "Wciąż wędrujemy". Prenumeratorzy korzystają z 30% zniżek! Rezerwacji miejsc można dokonywać telefonicznie: tel/fax 12 423-81-20 lub 664-973-605. Więcej informacji na stronie hostelu.



31.07.2013

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 7/2013

Wciąż wędrujemy, nr 7 Czołowym artykułem tego lipcowego wydania miesięcznika są niewesołe losy Bazy wczasowej w kleszczach kryzysu. Przetekstem do rozważań na temat tego coraz większego probemu stało się Międzynarodowe Schronisko Młodzieżowe "Wiecha" w Ustroniu. Do polskiej coraz trudniejszej rzeczywistości nawiązują także inne materiały, a wśród nich Andrzejówka - choć najlepsza ma zostać zburzona (!?).
By nie wprowadzać czytelników w ponury nastrój są i przyjemniejsze tematy. Jest ich sporo. Np. relacja będąca swoistym wzorcem nietypowego sposobu poznawania Polskich Pomników Historii zatytuowana Rowerami przez dolinę Odry i Nysy, niezwykłe zaproszenie do Węgierskiej Górki, czyli Góry pełne zbójników, albo wzruszająca opowieść o spotkaniu w Szczawnicy: Jeszcze pójdziemy w góry... A skoro o górach mowa, jest w tym wydaniu zapowiedź kolejnej XXV wyprawy klubowej, organizowanej przez Klub Zdobywców KGP na Jagodną, są dwie listy nowych członków Klubu i garść informacji z jego życia.
Oczywiście nie brakuje tematów z pozagórskich regionów Polski. W ramach odrodzonego cyklu To warto wiedzieć przeczytać można m.in. o nowym szlaku Zielonych Płuc Polski, oryginalnej replice żyrardowskiej katedry, tarnowskiej Cafe Tramwaj czy dziejowej odnowie Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Z pewnością wszyscy miłośnicy turystyki przyrodniczej zapoznają się ważnym tematem: Bilety wstępu do parków narodowych, a członkowie (nie tylko) Klubu Znawców PPH z nowym Pomnikiem Historii - Bazyliką Łowicką, wpisaną do kanonu naszej klubowej odznaki oraz z nowym obiektem rekomendowanym - krakowskim Free Hostelem, udzielającym już prenumeratorom WW 30-procentowych zniżek za noclegi!
Jak zwykle nie brakuje w tym wydaniu ciekawych Listów do redakcji m.in. spod Paryża - w trosce o utrwalenie polskości i z 51. Rajdu Hutników; Premii dla naszych prenumeratorów; nadesłanych przez wydawców Nowości książkowych czy niezwykłych myśli Szymona Starowolskiego z I połowy XVII wieku, jakże pasujących do współczesności, dedykowanych Braciom pod rozwagę. Tego nie można nie przeczytać.
Miłej lektury!



02.07.2013

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 6/2013

Wciąż wędrujemy, nr 6 Zanim powiemy, jakie materiały zawiera to wydanie nowego czasopisma krajoznawców polskich najpierw postawimy pytanie:
   CO JEST NOWOŚCIĄ, WZBOGACAJĄCĄ JAKOŚĆ MIESIĘCZNIKA?    
Kto pierwszy prześle nam prawidłową odpowiedź, otrzyma nagrodę - piękny album ufundowany przez Oficynę Wydawniczą AMOS.
A wszyscy lekturę czerwcowego numeru "WW" z pewnością rozpoczną od artykułu broniącego polskich interesów, zatytułowanego "Skandal pod Kasprowym Wierchem", odsłaniającego kulisy przejęcia Polskich Kolei Linowych przez polską (?) spółkę. Nie jedyny to zresztą temat odnoszący się krytycznie do rzeczywistości. Przykład? Choćby "Trudne wakacje - gdy rządzi pieniądz", albo celny felieton zatytułowany "Światowa nazwa, prowincjonalne obyczaje".

Wracając do wiodącej tematyki miesięcznika, polecamy następujące publikacje:
• "Góry - ozdrowieńczy lek", sprowokowany listami czytelników;
• "Zawrat - wycieczka spoza programu", będący niezwykłą relacją, jakiej jeszcze na naszych łamach nie było, opowiedzianą przez Zdobywczynię KGP;
• Rekomendowanych nigdy za wiele, czyli "Nasi przyjaciele".

Oczywiście nie brakuje innych tematów związanych z górami, w tym ważnego "Komunikatu wyprawowego" polecanego uczestnikom sierpniowej XXIV wyprawy klubowej na Czupel; propozycji kierowanej do członków-wolontariuszy Loży Zdobywców KGP, czy trzech list nowych członków Klubu, których jest już 9300!
Miłośników Polskich Pomników Historii z pewnością zainteresuje prezentacja kolejnego obiektu - "Stacja Lindleyowskich Filtrów" (tych warszawskich), a także aktualna lista pomników objętych odznaką Znawcy PPH. Jest też coś dla członków SMOK-a (Stowarzyszenia Miłośników Ojczystego Kraju) - zaproszenie na spotkanie w Zamościu.

Warto wspomnieć o porcji ciekawych listów do redakcji, mówiących m.in. o pierwszym pomniku Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odsłoniętym w czerwcu; o "Niedzielnym zwariowaniu", czy apelu skierowanym do władz PTTK. Poszerzony zostaje też zestaw stałych publikacji miesięcznika, który po niezwykłych przesłaniach "Braciom pod rozwagę" wzbogacony został o znany wielu czytelnikom dział "To warto wiedzieć.

Na koniec wypada wspomnieć o kolejnej liście prenumeratorów, obdarowanych mapami turystycznymi, wydawnictwami krajoznawczymi i płytami DVD. Bo czytać nas mogą - póki co - tylko prenumeratorzy opłacający roczny abonament w wydawnictwie AMOS.



21.06.2013

Komunikat wyprawowy

Wszystkich, którzy zgłosili swój udział w XXIV wyprawie klubowej na Czupel (16-18 sierpnia) uprzejmie informujemy, iż baza nasza usytuowana będzie

w BIELSKU-BIAŁEJ,

a nie jak wcześniej planowaliśmy w Międzybrodziu Bialskim.
Szczegółowy program prześlemy w lipcu br.

Klub Zdobywców KGP



09.06.2013

Spotkanie z Lożą Zdobywców

Najbliższe posiedzenie Loży Zdobywców odbędzie się podczas XXIV wyprawy klubowej na Czupel w dniach 16-18 sierpnia br. Wszystkich zainteresowanych spotkaniem z Lożą prosimy o kontakt z redakcją "Wciąż wędrujemy". Tel. 22 663 87 52.
CZEŚĆ GÓROM!



28.05.2013

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 5/2013

Wciąż wędrujemy, nr 5 W tym majowym wydaniu gazety krajoznawców polskich znalazło się kilka interesujących artykułów, które otwiera tekst zatytułowany "Pamięć i wdzięczność naszą powinnością", nawiązujący do 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Jego przesłaniem jest nie tylko przypomnienie ważkich dla naszego narodu wydarzeń, ale także podkreślenie ogromnego znaczenia tego patriotycznego zrywu dla przyszłych działań, owocujących odzyskaniem niepodległości. Do refleksji nad naszym stanem świadomości narodowej zmuszają także przemyślenia Jadwigi Zamoyskiej dedykowane "Braciom pod rozwagę".

Większa część tego numeru poświęcona jest tematom związanym z Koroną Gór Polski. Jeden z nich z nadtytułem "Rok 2014 rokiem niezwykłym" podejmuje sprawę, o którą coraz częściej pytają nowi członkowie Klubu. Stąd i jego tytuł: "Pobiegniemy po Koronę (?)". Jest także ciekawa relacja z wędrówki koronnym szlakiem pt. "Przez 6 sudeckich szczytów"; sprawozdanie z dwunastego międzywyprawowego posiedzenia Loży - "Rosną szeregi Zdobywców KGP"; również zapowiedź XXIV wyprawy klubowej "Stanąć na Czuplu".
Oczywiście nie brakuje nowych list członków Klubu Zdobywców KGP, których rzesza przekroczyła już 9 tysięcy; promocji obiektów rekomendowanych, udzielających członkom-prenumeratorom naszego miesięcznika 30% zniżek w opłatach za noclegi.

Zgodnie z zapowiedzią o przywróceniu na łamy "Wciąż wędrujemy" tematów związanych z Klubem Znawców Polskich Pomników Historii tym razem zaprezentowany został "Unikatowy młyn papierniczy", także lista nowych członków tego Klubu, jak również pierwsza lista Zdobywców Odznaki Srebrnej PPH.
W tym numerze debiutuje, co proponowali nam czytelnicy - Księgarnia Wysyłkowa AMOS; wyrazistych kształtów nabiera rubryka Listy do redakcji, a w niej ważny temat "Gdzie jest prawdziwy interes turystyki?". Nie brakuje też:
Nowości książkowych
Kalendarza turysty-krajoznawcy
Pozdrowień ze szlaków, a nawet
Premii dla naszych prenumeratorów.

A przy tej okazji przypomnienie (po wielu telefonach i e-mailach): "Wciąż wędrujemy" nie szukajcie w kioskach i salonach prasowych - rozprowadzany jest tylko poprzez prenumeratę w naszej Oficynie Wydawniczej AMOS.



27.04.2013

Inauguracja sezonu turystycznego

Po długim oczekiwaniu na wiosnę i pogodę sprzyjającą wędrówkom, w końcu nadszedł czas na uroczyste otwarcie sezonu turystycznego. Jedna z takich imprez odbywa się 28 kwietnia przy schronisku PTTK na Kudłaczach. W programie między innymi: msza święta polowa, występy zespołów regionalnych, konkurs piosenki turystycznej, poczęstunek daniem regionalnym.
Podobne otwarcie sezonu przewidziano w na szczycie Wielkiej Sowy 1 maja.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 3-4/2013

Wciąż wędrujemy, nr 3-4 To wydanie o powiększonej objętości przynosi wiele materiałów, z którymi zapoznać się powinni nie tylko członkowie Klubu Zdobywców KGP i Klubu Znawców PPH, ale także członkowie dawnego Stowarzyszenia Poznaj Swój Kraj, noszącego obecnie nazwę Stowarzyszenia Miłośników Ojczystego Kraju. O zmianie tej, a także innych decyzjach ważnych dla tej organizacji mówi czołowy artykuł na tytułowej stronie. Obok zaś przypomnienie prof. Kazimierza Denka o najcenniejszych wartościach, jakie łączy w sobie krajoznawstwo.
Na dalszych stronicach przeczytać można artykuł pt. "Optymistycznie - w trudny czas", odnoszący się do aktualnej, niełatwej sytuacji na rynku prasowym, przy której - co nas cieszy - przybywa prenumeratorów naszego czasopisma; jubleuszową prezentację pierwszych członków koronnego klubu "Oni byli pierwsi"; niezwykłą opowieść dziadka Andrzeja, wędrującego "Z wnuczkami po Koronę"; relację z XI międzywyprawowego posiedzenia Loży pt. "Już ponad 600 Zdobywców KGP" wraz z długą listą nowomianowanych. A skoro o Loży mowa, to warto zapoznać się z propozycją "Czekamy na decyzję członków Loży - do końca maja".
Pisząc o górskich tematach, warto jeszcze wymienić przypomnienie o czerwcowej wyprawie: "Na Turbacz - z piosenką", relację zatytułowaną "Nocą przez śniegi", czy przypomnienie-wyjaśnienie "Co ze stroną PSK?". Oczywiście nie brakuje trzech nowych list członków Klubu Zdobywców, adresów 25 obiektów rekomendowanych, gdzie członkowie- prenumeratorzy dostają 30-procentowe zniżki, pozdrowień i życzeń od Klubowiczów.
Zgodnie z zapowiedzią są też materiały związane z Klubem Znawców PPH, a wśród nich "Żyrardowski pomnik - XIX-wieczna osada fabryczna" oraz lista Zdobywców brązowej odznaki Polskich Pomników Historii.
W tym wydaniu wracamy też do wieloletnich stałych rubryk, o jakie dopominało się wiele osób. Mamy więc:
Kalendarz turysty-krajoznawcy
Napisali do nas
Dary od Przyjaciół
Nowości książkowe
Zaprosili nas, a nawet
PREMIE DLA NASZYCH PRENUMERATORÓW!
12 stronic, które nadal będziemy wzbogacać, by wszyscy krajoznawcy mogli WCIĄŻ WĘDROWAĆ.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 2/2013

Wciąż wędrujemy, nr 2 ...rozesłany został już do wszystkich prenumeratorów. Nowością tego wydania jest kolumna poświęcona Polskim Pomnikom Historii, co awizuje już odznaka Znawcy wpisana w stronę tytułową obok winiety miesięcznika. A skoro już mowa o tej tematyce, która na stałe weszła na łamy czasopisma, to warto polecić ważny artykuł pt. "W pomnikowym wyniesieniu", a także aktualną listę obiektów objętych naszą odznaką, tudzież nowe listy członków Klubu Znawców PPH i Zdobywców Odznaki Popularnej.

Tymczasem na stronie tytułowej królują GÓRY z refleksjami Seweryna Goszczyńskiego na ich temat oraz czołówką zatytułowaną "Żądamy zamknięcia Tatr na zimę". Drugi tatrzański temat to "W obronie polskich interesów", w którego nadtytule czytamy: czy kolej na Kasprowy przejdzie w obce ręce?

Z pewnością każdy z uwagą przeczyta tekst "I możemy wciąż wędrować!" z intrygującym śródtytułem: by nie zerwać więzi, a nade wszystko refleksyjny esej zatytułowany "W drodze". Uwadze wszystkich członków Klubu Zdobywców KGP z pewnością nie ujdzie artykuł pt. "Szersze uprawnienia Loży", jak również frapujący "Klub Zdobywców w górach (?)"
Spośród innych materiałów wymieńmy jeszcze:
- "Pożegnali ziemskie szlaki", czyli wspomnienia o dwojgu Zdobywcach KGP - Ewie Kiliś i Janku Bieniaszu,
- ciekawostkowy "www.kgp.amos.waw.pl",
- "Korona Gór w mediach",
- "Nie stronimy od reklam"...

Są też dwie zapowiedzi: czerwcowego Spotkania z Piosenką (z warunkami uczestnictwa w nim) oraz XII międzywyprawowego posiedzenia Loży Zdobywców. Oczywiście nie brakuje list nowych członków Klubu potwierdzających, iż jest nas już ponad 8600, obiektów rekomendowanych, nowości książkowych i zestawu wydarzeń, na które byliśmy niedawno zapraszani. Nade wszystko na ostatniej stronie można przeczytać:

Następny numer w większej objętości

Ta wiadomość z pewnością ucieszy wszystkich czytelników-prenumeratorów.



Nowy obiekt rekomendowany - "KRÓLIKÓWKA"

Z wielką przyjemnością ogłaszamy, iż na listę obiektów rekomendowanych przez nasz Klub został wpisany Całoroczny Ośrodek Wypoczynkowy "Królikówka", znajdujący się w Nowej Morawie, pomiędzy Masywem Śnieżnika a Górami Bialskimi. Oferuje pokoje 2, 3 i 4-osobowe, pełne wyżywienie (domowa kuchnia), salę integracyjną, salę do ping-ponga, letni basen, wypożyczalnię rowerów, plac zabaw dla dzieci, bezprzewodowy dostęp do internetu. Prenumeratorzy naszej gazety klubowej, legitymujący się kartami klubowymi, otrzymują 30% zniżkę w opłatach za nocleg.
A oto adres "Królikówki": Nowa Morawa 15, 57-550 Stronie Śląskie.



WCIĄŻ WĘDRUJEMY NR 1/2013

Wciąż wędrujemy, nr 1 W końcu stycznia ukazał się kolejny - pierwszy po zerowym - numer naszej gazety klubowej, której głównym tematem jest XV-lecie Korony Gór Polski i jej Klubu Zdobywców. Otwiera go relacja z jubileuszowego spotkania, zorganizowanego w dniach 7-9 grudnia 2012 r. "U stóp Łysicy", a zaraz po niej następują "Ważkie decyzje jubileuszowego spotkania", podjęte na spotkaniu przez członków KGP w celu rozwoju dalszej działalności Klubu działającego przy Oficynie Wydawniczej AMOS. W tym rocznicowym duchu prezentowane są kolejne artykuły, sumujące klubowe dokonania: "Jest nas już 8,5 tysiąca" oraz "Wciąż odkrywamy urok gór", wraz z którymi poznajemy wielokrotnych zdobywców KGP.

Zgodnie z zapoczątkowaną w numerze zerowym tradycją, przypominającą złote myśli wielkich rodaków "O górach", tym razem poznajemy wypowiedzi Władysława Krygowskiego, a w ślad za poprzednią publikacją wspominającą członków Klubu, którzy odeszli na wieczny szlak czytamy teraz "Spóźnione pożegnania". Oczywiście nie brakuje wieści z różnych stron: "Raportu w telegraficznym skrócie" i "Pozdrowień ze szlaków". Ciekawe lektury związane (nie tylko) z górami prezentują "Nowości książkowe". A wielu miłośników poznawania ojczystych stron ucieszy zapowiedź: Łamy "WW" otwieramy dla Klubu Znawców PPH, czyli... Polskich Pomników Historii.

Potencjalnych Zdobywców KGP z pewnością zainteresuje zapowiedź kolejnego posiedzenia Loży Zdobywców (w Warszawie) oraz nowe szczegóły klubowej imprezy "Czerwcowe spotkanie z piosenką" (w Kamienicy).

Jak przystało na gazetę klubową są w niej trzy kolejne listy nowych członków Klubu, jest rubryka "Zaprosili nas", a także przypomnienie: "Wciąż wędrujemy" tylko w prenumeracie. Zachęcając gorąco do tej prenumeraty, wróćmy jeszcze raz do spotkania u stóp Łysicy i krótkiego tekstu: W "Jodełce" jak w muzeum. Nie wierzycie? Jedźcie do Świętej Katarzyny.

Ps. Takiego zdjęcia z autentycznej wizyty Baby Jagi jeszcze nikt poza"WW" nie opublikował.



Zerowy numer gazety klubowej już jest!

Wciąż wędrujemy, nr 0 Zgodnie z zapowiedzią w końcu grudnia 2012 roku ukazał się pierwszy, tzw. "zerowy" numer gazety klubowej Korony Gór Polski, zatytułowanej "Wciąż wędrujemy". Rozesłany już został do prenumeratorów - członków Klubu Zdobywców, którzy opłacili abonament na rok 2013 w cenie 30 złotych. Wraz z gazetą wysłane zostały KARTY KLUBOWE obowiązujące w 2013 roku (o nich więcej na podstronie przywileje członków Klubu).

Gazeta wydawana przez Oficynę Wydawniczą AMOS prowadzącą Klub Zdobywców jest miesięcznikiem, w skromnej na razie szacie graficznej i objętości. Inauguracyjny numer otwiera artykuł pt. "W nowy czas", w którym przedstawione zostały założenia programowe pisma, obok zaś przypomniane słowa Jana Pawła II, poświęcone górom. Na kolejnych stronicach znalazły się teksty:
* Jubileusz Klubu - To już 15 lat!
* X międzywyprawowe posiedzenie Loży (wraz z listą nowych Zdobywców KGP)
* Nasi wspaniali członkowie
* W ciągu 15 lat - Odeszli na wieczny szlak
* Dary od przyjaciół - Na potrzeby klubowe
* Korona w mediach
* Nowa karta klubowa 2013
* "Królikówka" zaprasza - Nowy obiekt rekomendowany
* 28-30 czerwca - Spotkanie z piosenką (zapowiedź trzydniowej imprezy klubowej)
* Pozdrowienia ze szlaków

Oczywiście w numerze nie brakuje stałych pozycji, jakie przez lata prezentowane były na "koronnych" kolumnach w "Poznaj swój kraj": czterech list nowych członków Klubu, wykazu szczytów KGP, znowelizowanych zasad działania Klubu Zdobywców, listy obiektów rekomendowanych czy nowości książkowych (oczywiście związanych z górami. Jest także specjalna promocja zaczynająca się od słów każdy krajoznawca czyta i prenumeruje "Poznaj swój kraj"...
"Wciąż wędrujemy" rozprowadzany jest tylko drogą prenumeraty, którą w rocznej cenie 30 złotych opłacać mogą członkowie Klubu Zdobywców KGP, podający przy wpłacie swój numer członkowski. Nie jest wykluczone, że miesięcznik przy poszerzonej objętości wprowadzi na swe łamy tematy związane z Klubem Znawców Polskich Pomników Historii, a także działalnością Stowarzyszenia Poznaj Swój Kraj.
Wpłaty na prenumeratę przyjmuje Oficyna Wydawnicza AMOS, 01-785 Warszawa, ul. Broniewskiego 8A, nr konta: 11 1020 1013 0000 0502 0004 0584.



Nowy wygląd strony!

Po okresie stabilizacji postanowiliśmy zmienić wygląd naszej strony. Mamy nadzieję, że spodoba się Państwu nasza propozycja :)



Od nowego roku gazeta klubowa

Chcąc dotrzeć z wieloma informacjami na temat życia klubowego do licznego grona członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski od 2013 roku Oficyna Wydawnicza AMOS prowadząca Klub zaczęła wydawanie gazety klubowej "Wciąż wędrujemy". Gazetę będzie można otrzymywać po wpłacie 30 zł, obejmujących koszt dostawy wszystkich wydań drogą pocztową.
Informacje dotyczące przywilejów płynących z prenumeraty "Wciąż wędrujemy" oraz szczegółowe informacje dotyczące prenumeraty znajdują się na podstronie prenumerata gazety klubowej.


2006-2013 (C) AMOS
best view in Chrome