Poniżej znajdują się archiwalne wiadomości ze strony Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Po najświeższe informacje zapraszamy na podstronę aktualności.

16.12.2014

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 10-11/2014

Wciąż wędrujemy, nr 22-23 To podwójne wydanie miesięcznika przynosi kilkadziesiąt tematów, które z pewnością zainteresują każdego krajoznawcę. A jednym z najważniejszych, którego nie może pominąć żaden czytelnik, niewstydzący się swej miłości do ojczystych stron, jest artykuł zatytułowany "Jakiego patriotyzmu oczekujemy dzisiaj". To pytanie osadzone w naszej historii, tradycji i kulturze stawia z wielką odwagą Włodzimierz Helman. Zbieżny z tym tematem jest materiał mówiący o naszej realizacji Programu UNESCO Chronimy "Pamięć świata", w tym o pierwszej Krajowej Liście Dokumentalnych Zabytków. W rozważania o współczesnych problemach Polaków wpisuje się także artykuł wstępny zatytułowany "Wyrwać się z tygla codzienności". Polecamy go szczególnie osobom zagubionym w dzisiejszej rzeczywistości.

Do takich refleksyjnych tekstów jeszcze powrócimy, tymczasem zapraszamy czytelników:
na ziemię myszkowską - turystyczne Eldorado;
☛ na ciekawą propozycję trasy wycieczkowej dookoła ziemi koszalińskiej;
☛ na spływ kajakiem po Drwęcy, która od 50 lat objęta jest ochroną;
☛ do Wisły, gdzie przywrócony został pierwotny pomnik Wisły;
☛ do Rulewa koło Warlubia, gdzie nastąpiła odmiana na lepsze;
☛ w Beskid Śląski, Żywiecki i Mały, gdzie coraz bardziej są zniszczone szlaki.

A skoro o górach mowa, koniecznie trzeba zaanonsować obszerną dyskusję wywołaną listem otwartym Króla Korony, po którym nastąpił "Szeroki odzew członków Klubu". Jest też kolejna górska historia z Magdą w roli głównej zatytułowana tym razem "Dwa światy"; także sylwetka jednego ze Zdobywców KGP - Czesława Wodeckiego i cztery listy nowych członków Klubu KGP.

Oczywiście obecny na łamach jest także Klub Znawców PPH, których zapraszamy do poznania nowego Polskiego Pomnika Historii - Klasztoru cystersów w Kołbaczu, a także na wielką debatę klubową zaplanowaną na koniec stycznia 2015 r. Nie sposób nie wspomnieć o prezentacji brązowej Odznaki Znawcy PPH.

Po raz pierwszy w tym numerze "WW" podwojone zostały "Aktualności krajoznawcze", w których znalazły się m.in. następujące tematy:
☛ przypomnienie rocznicy zbrodni niemieckiej na Pomorzu Gdańskim;
☛ Pierwszy Ogród Sprawiedliwych;
☛ Internetowa Lista Legionistów;
☛ Laureaci nagród "Panteon Polskiej Ekologii" i "Wędrowca Świętokrzyskiego";
☛ bilans letniego sezonu archeologicznego;
☛ nagrodzona ścieżka przyrodnicza w Tczewie;
☛ muzea warszawskiej Pragi i Miasta Kielc;
☛ piękne rezultaty ochrony wodniczki;
☛ droższe egzaminy na przewodników górskich.

Koniecznie trzeba wspomnieć także o "Wystawie berlińskiej, która zrobiła furorę", a poświęconej 70-leciu Powstania Warszawskiego; o "Tarnowie - stolicy polskiej IT"; o jubileuszu "25-lecia Związku Podhalan w Tylmanowej", a także o mało znanym, nieudanym "Zamachu na Hitlera" w 1939 r. Obszernie piszemy o dokonaniach wzorcowej "Salamandry", o ścieżce przyrodniczej "W lasach Kołowrotu" oraz o Koziołku Matołku, który - z nagrodami - powędrował po Polsce.

I tym razem nie brakuje stałych publikacji - krzyżówki i fotozagadki z nagrodami, premii dla kolejnej grupy naszych prenumeratorów i pełnej informacji o prenumeracie "WW" w przyszłym roku.

Na koniec chcemy zaprosić wszystkich do lektury niebywałej rozkładówki ze wzruszającym tekstem zatytułowanym "Ojciec" i pięknym wierszem "Tu wszędzie Polska" oprawionej w jesienne dzikie krzewy.

Miłej lektury.



21.11.2014

Nowa cena w 2015 roku

Zapadła decyzja w sprawie ceny rocznej prenumeraty "Wciąż wędrujemy" w 2015 roku. Wynosi ona 48 zł (4 zł/egz). Stawka ta ustalona została po uwzględnieniu rosnących kosztów produkcji i kolportażu czasopisma, a także powiększonej objętości poszczególnych wydań miesięcznika.

Jednocześnie utrzymana została lista przywilejów związanych z roczną prenumeratą, wśród których jest m.in. 30% zniżki w obiektach rekomendowanych przez nasze wydawnictwo. Jest ich już trzydzieści, związanych głównie z Koroną Gór Polski, w których już po 2-3 noclegach zwraca się koszt prenumeraty "WW". Pełna lista przywilejów prenumeratora dostępna jest na tej podstronie. Oczywiście zostaje utrzymana także zasada dodatkowych kart wydawanych dla członków najbliższej rodziny prenumeratora, będących członkami Klubu Zdobywców KGP lub Klubu Znawców Polskich Pomników Historii. Cena takich kart pozostaje niezmieniona - 2 zł za każdą.

Z myślą o poszerzeniu listy obiektów rekomendowanych na przełomie roku zwrócimy się do nowych kontrahentów szczególnie w miejscowościach wpisanych na listę Pomników Historii, z propozycją współpracy. Mamy nadzieję, że lista ta będzie się powiększać.



16.10.2014

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 9/2014

Wciąż wędrujemy, nr 21 Ten numer kilkoma publikacjami powraca do tragicznego września 1939 r. O tamtych wydarzeniach sprzed 75 lat, w kontekście współczesnego konfliktu z udziałem Rosji, rozgrywającego się na terenie Ukrainy, mówi artykuł wstępny redaktora naczelnego "Wrześniowa refleksja". Z tą tragiczną rocznicą wiąże się także teskt zatytułowany "Wojenne losy polskiego złota", którym poświęcona jest wystawa przygotowana przez Narodowy Bank Polski. Okres ostatniej wojny wywarł też swe piętno na losach miejsc bogatych swą historią. Odnaleźć to można m.in. w dwóch artykułach poświęconych Polskim Pomnikom Historii: prezentacji Zespołu Warszawskich Cmentarzy Wyznaniowych na Powązkach wyróżnionego tym tytułem, a także pierwszej propozycji zgłaszanej przez redakcję "WW" z wymownym tytułem "Tarnów - perła renesansu", który w pełni zasługuje na takie wyróżnienie. Oczywiście pomnikowej tematyce towarzyszy nowa lista zdobywców Odznaki Znawcy PPH.

Nie brakuje mmateriałów poświęconych drugiemu klubowi - Zdobywców Korony Gór Polski. Relacji z XV międzywyprawowego posiedzenia Loży Zdobywców "W gościnnym Lubinie" wraz z imienną listą nobilitowanych, których jest już ponad 830, towarzyszy list otwarty do wszystkich członków klubu ze znamiennym tytułem "Poznawanie a nie wyczyn" (czekamy na opinie w sprawach tam poruszonych). Jest też ważny tekst "Promocja Korony miłą niespodzianką", trzy nowe listy członkowskie i zapowiedź spotkania Loży w grudniu, w Warszawie.

Z kręgu innych tematów mogących zainteresować każdego krajoznawcę warto wymienić:
☛ nowy bajkowy szlak na ziemi suwalskiej;
☛ postać księcia Czcibora - wiernego brata i męża sprzed 1000 lat;
☛ Muzeum Lniarstwa otwarte w Żyrardowie;
☛ polskie cittaslow, do których dołączył Nowy Dwór Gdański;
☛ Park Miniatur Mazowsza przeniesiony do braci Jabłkowskich;
☛ polsko-niemieckie Centrum Promocji i Informacji w Zielonej Górze;
☛ 150-lecie urodzin Stefana Żeromskiego uczczone jubileuszowymi monetami.

Wspomnieć jeszcze wypada o ⇒ 60-leciu legnickiego Oddziału PTTK ⇒ rajdzie rowerowym im. J. I. Kraszewskiego ⇒ nowej tablicy koronnej na Skopcu ⇒ zestawie ciekawych nowości książkowych ⇒ przywilejach prenumeratorów...

W następnym wydaniu zamieścimy informację na temat prenumeraty "Wciąż wędrujemy" w 2015 r. A tymczasem zapraszamy do kolejnej krzyżówki i zagadki fotograficznej, przy której jest już okazały peleton przodujących autorów rozwiązań.



08.09.2014

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 7-8/2014

Wciąż wędrujemy, nr 19-20 Okładkę tego podwójnego wydania miesięcznika zdobi zdjęcie przedstawiające pomnik Józefa Piłsudskiego odsłonięty w Kielcach w setną rocznicę wejścia do miasta I Kompanii Kadrowej. Temu też wielkiemu wydarzeniu poświęcony jest reportaż historyczny zatytułowany "Józef Piłsudski wrócił do Kielc". Nie jedyny to materiał rocznicowy. Ostatnie miesiące pełne są doniosłych rocznic, więc i one znalazły swe odbicie na łamach czasopisma. "70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego", "Znak Polski Walczącej pod ochroną" czy niezwykły "Kat Warszawy wciąż nobilitowany" godne są polecenia czytelnikom i to nie tylko w starszym wieku.

Oczywiście poza tematami historycznymi zwracają uwagę teksty pełne zatroskania o dzień dzisiejszy i przyszłość ojczystego kraju, jak choćby "W kajdanach rekordów", "Jaka będzie edukacja jutra?", czy głębokie myśli zawarte w wypowiedzi "Braciom pod rozwagę". W podobnej konwencji ujęty jest także reportaż "Jak się macie Mazury?" - nie można go pominąć przy lekturze tego wakacyjnego numeru.

A skoro już ruszyliśmy w Polskę to polecamy jeszcze:
☛ Polskie torfowiska,
☛ Dwór obronny w Zebrzydowicach,
☛ "Lady Godivę" z Koszalina,
☛ Pomnikowy suwak logarytmiczny we wsi Słone,
☛ Remizę w Nogacie czyli jak pokonać ogień,
☛ "Ukochaną ziemię ojczystą" wraz z "Filmem o Wiśle" królującą na rozkładówce,
a także ☛ trzebnickie opactwo cysterek wprowadzone na listę Polskich Pomników Historii.

Z tą prezentacją wiąże się ściśle tekst, który z pewnością przeczytają członkowie Klubu Znawców PPH - "Na progu nowego 5-lecia". Natomiast członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski chętnie zapoznają się z rezultatami "Wakacyjnego pasowania...", a później... zaśpiewają nową "Pieśń Klubu Zdobywców KGP". Nie tylko im polecić chcemy także niezwykłą górską historię pt. "Krzysztof".

Nie sposób wymienić wszystkie materiały tworzące to obszerne wydanie, ale odnotowac chcielibyśmy jeszcze ⇒ Gminy przyjazne rowerzystom ⇒ Odbudowaną wieżę na Świętym Krzyżu ⇒ Tarnowskie Święto Miasta ⇒ Zasłużony Klub Przyjaciół Wieliczki ⇒ Wielką archiwalną digitalizację ⇒ Ze zwierzakiem w niebezpiecznych sytuacjach.

Jak przystało na podwójny numer czasopisma, podwojona też została lista prenumeratorów "WW", otrzymujących tradycyjne upominki, zaś dla wszystkich ogłosiliśmy dodatkowy konkurs "Na spotkanie z Koziołkiem Matołkiem". Ciekawe kto zgarnie w nim nagrody? Miłej lektury!



5.08.2014

"Wciąż wędrujemy" w bibliotekach

Dlaczego naszego miesięcznika nie ma w kioskach lub przynajmniej w Empikach? Gdzie można zapoznać się z jego treścią nie będąc prenumeratorem czasopisma?

Po pierwsze: warunki współpracy z firmami kolportażowymi są tak dla nas niekorzystne, iż nie możemy zgodzić się na detaliczną sprzedaż w kioskach, sklepach i Empikach. Zważyć przy tym trzeba, że przy braku sprzedaży musielibyśmy także płacić za zwrot niesprzedanych egzemplarzy. Być może zdecydujemy się na to, gdy podwoimy cenę czasopisma i wytrzymamy 50% rabat handlowy.

Po drugie: miesięcznik nasz jest dostępny w ograniczonym zakresie w sieci bibliotecznej. Wszystkie jego numery wysyłamy bezpłatnie do 15 bibliotek w największych miastach Polski. Otrzymują je biblioteki uniwersyteckie w Warszawie, Krakowie (Jagiellońska), Poznaniu, Toruniu, Łodzi, Lublinie (UMCS i KUL), Szczecinie, Wrocławiu, Opolu, Katowicach (Śląska), Gdańsku, a także biblioteki publiczne w Warszawie (ul. Koszykowa 26/28) i Bialymstoku (ul. Kilińskiego 16). Do wszystkich innych możemy kierować wysyłkę po opłaceniu przez nie rocznej prenumeraty. A do tego zachęcić mogą je czytelnicy "WW", którzy z takim postulatem wystąpią do poszczególnych, najbliższych im bibliotek. Jak potwierdzono nam w kilku placówkach - jeśli będzie zapotrzebowanie na czytelnictwo "Wciąż wędrujemy", wtedy będzie decyzja o prenumeracie. Jak na razie takich wniosków nie było.

A nas na bezpłatną wysyłkę choćby do placowek powiatowych jeszcze nie stać.

Ps. Oczywiście "Wciąż wędrujemy" dostaje od nas bezpłatnie (w dwóch egzemplarzach) Biblioteka Narodowa w Warszawie.



3.08.2014

Elitarne kluby
Dziwne żądania

Ostatnio dostajemy sporo e-maili od osób zainteresowanych działaniami klubów: Zdobywców Korony Gór Polski i Znawców Polskich Pomników Historii i wszelkimi inicjatywami podejmowanymi przez redakcję "Wciąż wędrujemy". Dopominają się one przeniesienia miesięcznika do internetu. Chciałyby o wszystkim wiedzieć bez ponoszenia kosztów. Póki co na taki krok nie możemy się zdecydować, choć rozważamy już podjęcie działań zmierzających do internetowej wersji miesięcznika, ale także za opłatą. Nie stać nas na całkowity wolontariat w dziedzinie wydawniczej jak i krajoznawczej. Obydwa kluby prowadzimy społecznie. Jednorazowa wpłata wpisowego dokonywana przez osoby wstępujące do obu klubów nie wystarcza na pokrycie wieloletnich kontaktów z klubowiczami, nie mówiąc już choćby o comiesięcznym, wysokim czynszu, jaki musimy płacić za wynajem siedziby redakcji i klubów, o opłatach za telefony, energię elektryczną...

Nie wszyscy członkowie klubów pamiętają, że w chwili w przystąpienia do organizacji otrzymali pisemne zawiadomienie, iż o wszelkich działaniach klubowych informujemy na łamach naszego miesięcznika (wcześniej "Poznaj swój kraj", teraz "Wciąż wędrujemy"). Roczny koszt prenumeraty wynosi tylko 36 złotych - łącznie z kosztem pocztowej dostawy wszystkich numerów. Ta kwota bardzo szybko zwraca się każdemu prenumeratorowi, albowiem dostaje on kartę klubową upoważniającą m.in. do 30-procentowych zniżek w obiektach rekomendowanych (nie mówiąc już o członkach rodzin klubowiczów też korzystających z takiego przywileju). W sumie po trzech noclegach na turystycznym szlaku, koszty rocznej prenumeraty zwracają się w pełni. A mimo tego zdarzają się listy, których nadawcy żądają kart klubowych z racji samej przynależności do klubu, zarzucają nam także wymuszanie prenumeraty "WW".

Jeśli ktoś decyduje się na przynależność do elitarnych klubów krajoznawczych powinien liczyć się z pewnymi zobowiązaniami własnymi, także finansowymi. Żądanie bezpłatnej prenumeraty lub darmowych kart klubowych jest w tym przypadku co najmniej nieeleganckie.

Zdarza się też, że niektórzy z członków Klubu Zdobywców KGP, nie mając prenumeraty "WW", żądają ogłoszenia zapowiedzi wypraw klubowych czy posiedzeń Loży na stronie internetowej KGP albo - bezpośredniego zawiadamiania o takich wydarzeniach. Odpowiadając na te kuriozalne postulaty ogłaszamy, iż tego nie zrobimy. Nie jesteśmy bowiem w stanie wysyłać do wszystkich - ponad 11 000 członków - zawiadomień o wyprawach. Nie będziemy też ogłaszać tego na stronie Korony Gór Polski. Raz tylko zdarzyło nam się zapowiedzieć w ten sposób wyprawę i nim nadeszły zgłoszenia od członków Klubu, mieliśmy ponad 400 wpłat zaliczek od osób postronnych, które chciały wziąć udział w imprezie. Ile czasu i pieniędzy kosztowały nas zwroty takich zaliczek - wiemy tylko my sami.

Chcielibyśmy jeszcze aby wszyscy wiedzieli, że ogłoszenia na stronie KGP o imprezach zaczniemy zamieszczać wtedy, gdy rozpoczniemy organizacje imprez komercyjnych, dostępnych także dla osób spoza klubów. A póki co wyprawy klubowe robimy tylko po kosztach dla członków KGP i PPH. Natomiast zawiadomienia o imprezach zaczniemy wysyłać wtedy, gdy wprowadzone zostaną roczne składki członkowskie. Jeśli takie życzenie będzie powszechne - zrealizujemy je.

Janusz SAPA
- red. naczelny "Wciąż wędrujemy".



19.07.2014

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 6/2014

Wciąż wędrujemy, nr 18 Ten numer zbieżny z początkiem lata zaprasza swych czytelników na wędrówkę po kilku atrakcyjnych zakątkach ojczystego kraju. A rozpoczyna namiastką Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego, której pierwsze modele - zarówno Pałacu Saskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, jak i kilka nieistniejących zabytków ustawionych w Parku Sowińskiego na stołecznej Woli - wzbudzają wielkie zainteresowanie. Jest też i inna, niezwykła propozycja - Groty Nagórzyckie na ziemi łódzkiej. Komu nie wystarczy spacer po tym podziemnym labiryncie, ten z przyjemnością wybierze się do wsi Kozy, w Beskidzie Małym, by zauroczyć się odnowionym pałacem Czeczów. A skoro jesteśmy już na południu Polski, skorzystać możemy z propozycji wędrówek z Ochotnicy w gorczańskiej krainie. Nie tylko miłośników Polskich Pomników Historii zachęcamy do wizyty w pomorskim Pelplinie z bogatym zespołem pocystersko-katedralnym zachowanym w oryginalnym stylu gotyckim, z wielkim zestawem dzieł artystycznych i chlubną historią. Na koniec tego zestawu propozycji wycieczkowych powiedzieć wypada także o swoistym poradniku dla tych, którzy wypoczywają z ukochanym zwierzęciem, najczęściej psem. A skoro mowa o wyjazdach, zwróćmy jeszcze uwagę na artykuł pt. Horror na drogach - ile jeszcze tolerancji? Refleksje po jego przeczytaniu niech towarzyszą nam w letnich podróżach.

Oczywiście nie brakuje wiadomości wzbudzających zainteresowanie krajoznawców:
☛ o tarnowskiej lekcji wzorowej promocji;
☛ Turystycznej Karcie Mazowsza Zachodniego;
☛ niezwykłych kaplicach Pomorza;
☛ coraz bliższej współpracy słowackiego Bardejova i naszej Krynicy;
☛ atrakcji gdyńskiej, jaką są tamtejsze Kolibki;
☛ Wędrowcu Skarżyskim;
☛ odnowionych polichromiach stołecznej kaplicy Res Sacra Miser.

Odpowiadając na różne listy kierowane do redakcji piszemy też ⇒ o dziwnych żądaniach członków ELITARNYCH klubów ⇒ o dostępności naszego miesięcznika w bibliotekach ⇒ o coraz większym powodzeniu czapeczek i bluz klubowych. Prezentujemy też aktualną ofertę Księgarni Wysyłkowej AMOS.

Zgodnie z deklaracją naszego patronatu nad ideą tworzenia Mateczników Patriotyzmu i Kultury relacjonujemy pierwsze spotkanie regionalne, na którym Rada Świętokrzyska dała dobry początek. Prezentujemy również kolejne listy nowych członków klubów KGP i PPH oraz nowych zdobywców złotych odznak pomnikowych. A wśród nowości książkowych unikatowe dzieło "Bitwę wołyńsko-podolską 1920", odkrywającą nieznane fakty z walk z bolszewickim najeźdźcą.

Na koniec wspomnijmy jeszcze: jest zapowiedź kolejnego posiedzenia Loży.



18.06.2014

Nowy obiekt rekomendowany - Ośrodek "Sudety"!

Obiekt ten posiada 160 miejsc noclegowych w wygodnych pokojach 1, 2, 3, 4 i 5-osobowych. W każdym z nich jest łazienka, telewizor, wi-fi. Na miejscu jest stołówka zapewniająca pełne wyżywienie, kawiarnia, sauna, siłownia, boiska do koszykówki i siatkówki. OW "Sudety" to kolejny obiekt rekomendowany przez wydawnictwo AMOS, w którym - zgodnie z zawartą umową - członkowie Klubów KGP i PPH prenumerujący "Wciąż Wędrujemy" (którzy posiadają specjalne karty) otrzymują 30% zniżki w opłatach za nocleg. Przywilej ten stosowany jest z wyłączeniem Świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy, Bożego Ciała, Sylwestra i weekendu majowego.

Adres: "Sudety", ul. Krasickiego 10, 58-580 Szklarska Poręba. Informacje i rezerwacje po numerem 75 717-22-25, fax. 75 717-20-34, e-mail: biuro.sudety@baltic-ts.pl



15.06.2014

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 5/2014

Wciąż wędrujemy, nr 17 - Polacy umieją urządzać tylko bezład - tak dwieście lat temu powiedział jeden z najbieglejszych dyplomatów europejskich, co zanotował Julian Ursyn Niemcewicz. I jego przemyślenia o naszym narodzie przypomniane zostały w stałej pozycji Braciom pod rozwagę. Jakże aktualne są one jeszcze dzisiaj. A jakby tego było mało, polecamy także artykuł zatytułowany "Warszawskie słoiki". Samo życie.

Tymczasem majowe wydanie "WW" przynosi jeszcze wiele informacji, które z pewnością zainteresują każdego krajoznawcę. Po pierwsze mamy dowód na to, że idea Mateczników polskości zyskuje poparcie, czego dowodem jest m.in. pierwsze spotkanie regionalistów z Kielecczyzny. Przeczytać też możemy o najlepszych turystycznych szkołach wyższych; o najciekawszych wydarzeniach historycznych 2013 roku; o znakomitym przedsięwzięciu realizowanym przez archiwa państwowe, które udostępniają milionowe zbiory; o nowościach szykowanych nie tylko dla warszawiaków w nowym sezonie na Wiśle; o nowych odznakach krajoznawczych związanych ze szlakami bojowymi wojsk polskich.

Nie wypada nie wspomnieć o innych ciekawostkach:
☛ pomniku niedźwiedzia Wojtka, który walczył wspólnie z 2 Korpusem Polskim nie tylko pod Monte Cassino;
☛ o pamiątce z czasów konfederacji barskiej, jaką oglądać możemy na zboczu Jasienia nad Suchą Beskidzką;
☛ o helskim dzwonie eksponowanym w Muzeum Rybołówstwa w Helu.

Oczywiście nie brakuje publikacji poświęconych górom. Potwierdza to: ☛ relacja z XXVI wyprawy klubowej na Wysoką Kopę ☛ prezentacja nowych Zdobywców Korony Gór Polski i kolejnych wolontariuszy Loży Zdobywców ☛ także górska historia - spotkanie z Ryśkiem, dedykowana szczególnie tym, dla których zdobycie kilkutysięczników jawi się niczym zwykły spacer.

Zainteresowani ideą poznawania Polskich Pomników Historii znajdą dużą porcję pomysłów i propozycji służących ożywieniu działalności Klubu Znawców PPH, także listę nowych członków i nowych Znawców, nawet stopnia ZŁOTEGO!

A skoro mowa o ludziach, wspomnieć należy o dwóch Wielkich Krajoznawcach Polskich: prof. Kazimierzu Denku odznaczonym medalem "Polonia Mater Nostra Est" i dr. Mieczysławie Wojeckim - Pasjonacie Dnia Siódmego, których prezentujemy na naszych łamach. Jednocześnie zapraszamy na łamy "WW" wszystkich rozmiłowanych w poznawaniu ojczystego kraju.

Z nowości, które mile zaskoczą wszystkich prenumeratorów miesięcznika wymienić przede wszystkim wypada Ośrodek "Sudety" - nowy obiekt rekomendowany, w którym otrzymywać będą 30 proc. zniżki. A niemile - Chatka Górzystów, która otrzymuje czerwoną kartkę.

Nie brakuje - jak zwykle - stałych pozycji, np. Kalendarza turysty-krajoznawcy, któremu towarzyszy aktualizowana na bieżąco wersja internetowa; Nowości książkowych, czy krzyżówki i zagadki - oczywiście z nagrodami (przy tej ostatniej przybywa na liście pretendentów do rocznej nagrody).

Jest też jedno Niebywałe wydarzenie i nawiązujące do niego Oświadczenie, z którymi to tekstami powinni zapoznać się przede wszystkim członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, nawet jeśli nie są czytelnikami "WW".



15.05.2014

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 4/2014

Wciąż wędrujemy, nr 16 Kanonizacja Jana Pawła II to jeden z ważniejszych tematów tego wydania miesięcznika. To Jemu poświęcona jest okładka, a także artykuł "Największy z rodu Polaków", wzbogacający ważne przesłania dziś już Świętego, dedykowane "Braciom pod rozwagę".

Współczesne problemy naszego państwa i narodu porusza artykuł wstępny redaktora naczelnego zatytułowany "Nowocześnie, drogą ku zgubie?" Warto zastanowić się nad poruszonymi w nim kwestiami, tym bardziej, że czekają nas dwie tury wyborów. A do wciąż niezamkniętych rozdziałów historii powojennej odnosi się tekst "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym", w którego końcowej części jest mowa o upamiętnieniu zasług tych, co o pełną niepodległość Polski walczyli jeszcze po zakończeniu II wojny światowej.

Spośród wielu publikacji godnych uważnej lektury chcielibyśmy wymienić artykuły: "Rozjechane Tatry" - materiał, ukazujący efekty (nie)gospodarności współwłaścicieli TPN; "Złoty gołąb król Eryka", przypominający dzieje krainy zachodniego Pomorza; "Marcin Luter w Bielsku-Białej", prezentujący jedyny pomnik wystawiony w naszym kraju temu reformatorowi kościoła, a także "Mateczniki polskości", do której to inicjatywy zgłosiło już deklarację Wydawnictwo AMOS.

Członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski z pewnością zainteresuje "Lawina pytań", okolicznościowy tekst zatytułowany "W przyjaźni z Firmą JANYSPORT", a także zapowiedź nowej atrakcji klubowej: bluz KGP. W tym samym bloku "koronnym" żegnamy ks. Kazimierza Krakowczyka, który niedawno odszedł na wieczny szlak. Oczywiście nie brakuje trzech kolejnych list członków Klubu Zdobywców (jest nas już prawie 11 tysięcy!)

Niezwykle ciekawych tematów dotyczą listy do redakcji o tytułach: Rządowy prezent za nasze pieniądze, Tczew przyjazny przedsiębiorcom i turystom, Quo vadis Korono?, czy Na Hali Kondratowej. Jak zwykle nie brakuje stałych pozycji: coraz bogatszego Kalendarza turysty-krajoznawcy, prezentacji ciekawych Nowości książkowych, zagadki i krzyżówki premiowanych nagrodami, czy niezwykłego okazu spotkanego na szlaku.

Na koniec wspomnijmy jeszcze - co warto wiedzieć:
☛ O hotelach roku 2013,
☛ O unikatowym filmie "Powstanie Warszawskie",
☛ O sensacyjnym odkryciu w Trzebiechowie,
☛ O kraśnickich warsztatach krajoznawczych na medal,
☛ O najdłuższej ławie w świecie, którą szczyci się tucholska Osieczna.

Tę krótką prezentację zakończmy jeszcze anegdotą z cyklu Uśmiechnij się:
- Co to jest półprzewodnik? - pyta nauczyciel na lekcji fizyki. Nie ma chętnych do odpowiedzi. Po chwili ciszy zgłasza się jeden z uczniów:
- To taki pan, który oprowadza wycieczki na pół etatu.

Miłej lektury!



28.04.2014

Biblioteka na najwyższym poziomie

Schronisko PTTK Samotnia, położone blisko Małego Stawu w Karkonoszach kilka dni temu otworzyło w swoich progach... bibliotekę. Do dyspozycji gości schroniska jest 100 specjalnie dobranych tytułów - od albumów o fotografii i górach aż po książki o zdrowym trybie życia, bieganiu czy jodze. Pełna lista tytułów znajduje się na stronie schroniska pod tym linkiem. Książki można wypożyczyć na podstawie ważnego dokumentu lub za kaucją - tylko na czas pobytu w schronisku. Stąd też nieoficjalne hasło biblioteki: trzeba szybko czytać lub długo mieszkać :)

Biblioteka znajduje się w biurze schroniska, jest czynna od godziny 12.00 do 21.00.



25.04.2014

Nowy obiekt rekomendowany!
Warszawscy METALOWCY

Przez kilka lat próby pozyskania do współpracy z nami obiektu hotelowego w Warszawie nie przynosiły efektu. Barierą była proponowana przez nas 30-procentowa stawka rabatu udzielanego naszym prenumeratorom. Kilka hoteli i hosteli oferowało nam najwyżej 20 proc, ale przy wysokich opłatach za noclegi nas to nie satysfakcjonowało. Intensywne zabiegi podjęte na początku tego roku, przyniosły wreszcie oczekiwany skutek: na współpracę zgodną z naszymi oczekiwaniami zgodziło się kierownictwo placówki hotelowej Federacyjnego Związku Zawodowego METALOWCY, mającej swą siedzibę przy ul. Długiej 29. Właśnie to położenie, obok niewygórowanych cen za nocleg, jest dla każdego turysty niezwykle atrakcyjne. Obiekt znajduje się bowiem w sąsiedztwie Arsenału, blisko placu Krasińskich z pomnikiem Powstańców Warszawy, niedaleko od Rynku Starego Miasta i Zamku Królewskiego. Stąd też jest kilka kroków do metra, przystanków autobusowych ułatwiających dojazd do Wilanowa, pałacu w Łazienkach, Ogrodu Botanicznego...

Dzięki życzliwości pani Elżbiety Skrakowskiej kierującej obiektem, z 30-procentowych zniżek już mogą korzystać prenumeratorzy "Wciąż wędrujemy". Do ich dyspozycji jest 25 pokoi 1, 2, 3 i 4-osobowych (w sumie 52 miejsca w cenie już od 50 złotych). W obiekcie jest też niedroga restauracja, a także parking. No i oczywiście miła obsługa :)

Z pewnością z gościnnych pokoi METALOWCÓW zadowoleni będą członkowie naszego Klubu Znawców Polskich Pomników Historii, planujący zwiedzenie zabytkowych miejsc w stolicy. Podajemy dokładny adres rekomendowanego obiektu: 00-238 Warszawa, ul. Długa 29, tel. 22 831-40-21 do 24, fax 22 635-54-60, e-mail: sekretariat@op.pl, www.infhotel.pl/warszawa/metalowcy.



14.04.2014

Agencja "Alfa-Apis" naszym przyjacielem

Agencja Alfa-Apis
W lipcu 2012 r. deklarację przystąpienia do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski złożył Jerzy Siłuch z Promnej (woj. mazowieckie). Trzy miesiące później uzyskał godność Zdobywcy KGP, a potem zdobywał Koronę jeszcze dwa razy. Pojechał z nami na wyprawę klubową na Czupel i urzeczony niebywałą atmosferą spotkań klubowych sprezentował wszystkim uczestnikom wielofunkcyjny scyzoryk z pamiątkowym nadrukiem. Na kolejnej wyprawie na Jagodną ufundował wszystkim pamiątkomy długopis koronny. Jurek jest skromny, serdeczny, nie lubi mówić o sobie. W końcu jednak dał się namówić na prezentację swojej firmy "Alfa-Apis" Agencja ATR. Ponieważ Jurek zamierza nadal obdarowywać uczestników wypraw, postanowiliśmy wpisać jego firmę na Listę Przyjaciół naszego Klubu.

Agencja powstała w 1997 roku i zajmuje się kompleksową obsługą reklamową firm, poczynając od drobnych gadżetów, poprzez materiały promocyjne i wyborcze, aż do wyrobów artystycznych. Dużym jej działem jest poligrafia, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji kalendarzy, folderów, pocztówek. Agencja "Alfa-Apis" ściśle współpracuje z jednostkami samorządowymi województwa mazowieckiego, a także z wieloma firmami w innych regionach kraju. Patronuje też stowarzyszeniu sprawującemu opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi.



9.04.2014

Klubowe czapeczki KGP

Coraz więcej członków Klubu Zdobywców Korony Gór Polski dopominało się o to, aby nie tylko koszulki były znakiem przynależności do górskiej rodziny klubowej. Dziś, spełniając życzenia wszystkich, którzy chcą, by Klub KGP był jeszcze lepiej widoczny na górskich szlakach, możemy obwieścić - czapeczki już są! Ciemnoniebieskie, uniwersalne, z regulacją obwodu głowy i oczywiście z koronnym znakiem. Cena jednej sztuki - 26 złotych. Przy wysyłce pocztowej dochodzi opłata w wysokości 12 zł. Przy zakupie należy podać klubowy numer członkowski, albowiem czapeczki dostępne są tylko dla członków Klubu KGP. Każdy klubowicz może zamówić maksymalnie dwie czapeczki.





1.04.2014

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 3/2014

Wciąż wędrujemy, nr 15 Przy lekturze tego wydania miesięcznika każdy krajoznawca znajdzie potwierdzenie, iż "Wciąż wędrujemy" jest czasopismem, które może zadowolić nawet najbardziej wybrednego Czytelnika rozmiłowanego w poznawaniu ojczystego kraju. Bo jest w nim wiele ciekawych tematów, a nade wszystko swoisty duch, którego próżno szukać w innych tytułach. Mówi o tym nie tylko artykuł, będący pokłosiem spotkania W redakcji, przy kawie, ale także kilka publikacji, spośród których wybija się Ogólnopolska inicjatywa - Mateczniki polskości. Tą publikacją potwierdzamy nasze poparcie dla wspaniałej idei zrodzonej w gronie regionalistów świętokrzyskich, którzy tworzą nową płaszczyznę dla odrodzenia idei regionalizmu odrzuconego przez nasze władze. A skoro o władzach mowa, to w tym numerze przeczytać można o proteście Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, zrodzonym w odpowiedzi na Ministerialny zamach na tatrzański park. Na szczęście naprzeciw potrzebom turystów wyszła NIK podejmując Kontrolę bezpiecznej turystyki górskiej.

Kłodzka Góra zyska blask to świetny przykład iż "chcieć to móc", w którym opisana została inicjatywa jednego z członków Klubu Zdobywców KGP. Warto ją poznać - a może i... skopiować.

Jednak póki co można z tym numerem WW
☛ wybrać się do Błonia, w którym bywali cesarze, królowie i premierzy;
☛ powędrować z Podkarpacia tropem Kazimierza Wielkiego, Kościuszki i Radziwiłła;
☛ odwiedzić mało znaną perełkę w Rogalinie;
☛ przejść się po zaporze w Czarnem, liczącej już 40 lat;
☛ albo zatrzymać się na niezwykłym polu koło Zimnych Zdrojów na Kociewiu.

Spośród innych ciekawych materiałów wspomnieć jeszcze trzeba o wstrząsającym filmie "Pawiak w relacjach świadków", bezcennych a nieznanych Polskich eksponatach na Liście "Pamięć Świata", o niezwykłym wydarzeniu Zjeździe Marsjańskich Łazików w Podzamczu Chęcińskim, czy o nowej odznace krajoznawczej Jan Kiepura - chłopak z Sosnowca. A z listów do redakcji dowiedzieć się można np. o Nowym pomorskim szlaku im. ks. J. Pasierba czy gościnnym "Skalniku" w Bukowcu, a także zadumać nad ważną refleksją Na Majdanie bez pojednania.

Amatorzy wędrówek znajdą przebogaty zestaw zaproszeń Kalendarza turysty-krajoznawcy, także znakomitą wiadomość o warszawskich "Metalowcach", którzy wpisali się na naszą listę obiektów rekomendowanych. Dla entuzjastów zagadek novum: zapowiedź rocznej klasyfikacji ze specjalną nagrodą zaś dla wszystkich członków Klubu Zdobywców KGP - KORONNE CZAPECZKI, które już czekają...

Miłej lektury!



1.03.2014

Nowy obiekt rekomendowany - Bacówka na Krawcowym Wierchu

20 lutego br. dobiegły końca rozmowy i podpisana została umowa o współpracy Oficyny Wydawniczej AMOS z Bacówką PTTK na Krawcowym Wierchu w Beskidzie Żywieckim. Prowadzący obiekt pan Andrzej Paździorko przyjął zasady współpracy, w ramach której udzielać będzie 30-procentowych zniżek w opłatach za noclegi wszystkim prenumeratorom "Wciąż wędrujemy" legitymującym się naszymi specjalnymi kartami. Stało się to przy aktywnym udziale wielkiego orędownika tej sprawy, członka Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, pana Pawła Szatana. Pełną prezentację obiektu zamieścimy w następnym wydaniu "WW". Dziś polecamy ciekawą imprezę - biwak zimowy, który odbędzie się 14-16 marca br. W programie m.in. min. ratownictwo (w tym ABC lawinowe) i survival (jak przetrwać zimową noc w lesie). Zgłoszenia tel. 793 237 806 lub krawcula@gmail.com.



1.03.2014

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 2/2014

Wciąż wędrujemy, nr 14 Jest w tym wydaniu miesięcznika kilka artykułów, które z przyjemnością przeczyta wielu krajoznawców, by później wybrać się do opisanych miejsc. Jest też wiele ważnych informacji przydatnych wszystkim turystom, a szczególnie członkom naszych klubów.

Ale zacznijmy od publikacji rocznicowych poświęconych m.in. 650-leciu Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego jubileusz podniesiony został do godności Roku tej wspaniałej, zasłużonej uczelni, 95-lecia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, czy 95-lecia Archiwów Państwowych. Jest jeszcze jedna rocznica, której poświęciliśmy obszerny materiał zamieszczony na "rozkładówce" - XX-lecie Tatrzańskich Sympozjów Naukowych "Edukacja jutra", nad którym patronat medialny objęła Redakcja "Wciąż wędrujemy". Stało się to z racji ogromnych zasług dla tej idei Wielkiego Przyjaciela naszego miesięcznika, prof. dr hab. Kaziemierza Denka, który jednocześnie napisał "Po co udajemy się w Tatry". Z pewnością przeczytają to nie tylko członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

Oczywiście nie brakuje innych tematów krajoznawczych, spośród których wymienimy artykuły:
» Piotrków Trybunalski - Filmowe miasto
» Miłość wybuchła w Strzekęcinie, czyli romantyczna opowieść z Pomorza
» Do Kampinosu nadciągał zmierzch...
» Glorieta na jaworzyńskiej Goruszce
Sporo miejsca przeznaczyliśmy w tym numerze dla Polskich Pomników Historii. Doskonale mówi o ich wartości tekst zatytułowany "Zakorzenić się w polskości". Jest też godny uwagi artykuł Grunwaldzkie pomniki chwały, a także pełen wykaz miejsc i obiektów pomnikowych objętych odznaką Znawcy PPH.

Na okładce lutowego wydania pokazany został fragment przedwojennego, warszawskiego Pałacu Saskiego wyburzonego przez Niemców w czasie okupacji. Z nim wiąże się jeden z ciekawych listów przesłanych do redakcji "W obronie Grobu Nieznanego Żołnierza". Inny, równie ciekawy, mówi o odznace z kozicą, która wciąż dzieli turystów. Wspomnieć jeszcze warto o muzealnej akcji "Rozpoznaj", o przemyśleniach XIX-wiecznego działacza Emanuela Smołki dedykowanych Ślązakom Braciom pod rozwagę, o refleksyjnym artykule wstępnym, odnoszącym się do teraźniejszości pod tytułem "Niezwykły czas", a także o Żołnierzach Wyklętych.

Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze koniecznie o zapowiedzi XXVI majowej wyprawy na Wysoką Kopę, o decyzji z ostatniej chwili "Bacówka na Krawcowym Wierchu obiektem rekomendowanym" (a także jej marcowym biwaku zimowym). A spośród wielu stałych pozycji - o fotograficznej zagadce i krzyżówce z nagrodami.

Miłej lektury!

PS. Wraz z tym wydaniem do kolejnych 30 prenumeratorów wędrują upominki, ufundowane przez Oficynę Wydawniczą AMOS.



8.02.2014

Bezwględnie NIE dla zimowej korony

"Szanowni turyści, informujemy, że od dnia 21.01.2014 rl. do odwołania szlaki turystyczne na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego są zamknięte ze względu na oblodzenie drzew i niebezpieczeństwo ich powalenia. Przepraszamy..."

Zdjęcie z takim ostrzeżeniem przekazał nam niedawno Zdobywca Korony Gór Polski Tomasz Durlak z Warszawy. Wydała je Dyrekcja Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zamykając szlaki prowadzące na Łysicę - najniższy koronny szczyt. Wcześniej z trowgą słuchaliśmy komunikatów radiowo-telewizyjnych o turystach spadających z Rysów i Orlej Perci, którzy przy fatalnych warunkach pogodowych wybrali się na szczytowe partie Tatr. Niestety, na Zawracie zdarzył się też dramat, przy którym ratownicy TOPR niewiele mogli pomóc.

Tak więc dziś stanowczo i zdecydowanie mówimy NIE zimowej koronie.
(Szczegóły w WW nr 1/2014.)



1.02.2014

"Compass" naszym przyjacielem

Compass Wydawnictwo Kartograficzne
"Compass" to wydawnictwo kartograficzne z siedzibą w Krakowie znane już od wielu lat z produkcji map turystycznych, atlasów, przewodników. Jego wyroby cieszą się wielkim powodzeniem, a z mapami "Compassu" zetknęli się też kilkakrotnie uczestnicy naszych wypraw klubowych ceniąc zarówno jakość, jak i wprowadzane nowatorskie sposoby.
Teraz miło nam zakomunikować, iż wraz z nowym rokiem "Compass" wprowadzony zostaje do grona naszych Przyjaciół i Sponsorów.



31.01.2014

WCIĄŻ WĘDRUJEMY nr 1/2014

Wciąż wędrujemy, nr 13 Styczniowe wydanie "Wciąż wędrujemy" jest w nowej szacie graficznej i w powiększonej objętości. Zawiera też więcej niż dotychczas materiałów, których zapowiedź pojawia się na stronie tytułowej. Oczywiście są to najważniejsze artykuły, a spośród wszystkich na czoło wybija się tekst redaktora naczelnego zatytułowany "Wciąż wędrujmy - razem".

W związku z ogłoszeniem bieżącego roku Rokiem Oskara Kolberga postać tego wielkiego Polaka przybliża duży materiał pt. W hołdzie wielkiemu etnografowi. Jest też pierwszy sygnał o majowym konkursie związanym z ciekawą inicjatywą Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, zatytułowany Zielone światło dla archiwów domowych. Obok niego prezentowany jest ciekawy pomysł Koła Miłośników Beskidów "Diablaki" z Dąbrowy Górniczej Góry Cooltury, nad którym redakcja "WW" objęła patronat.

Bogatszą porcję materiałów poświęconych zabytkom otwiera relacja z Napoleońskiego szlaku, biegnącego przez Pojezierze Iławskie, prezentacja nowego Pomnika Historii - Gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego, zapowiedź marcowego spotkania klubowego Szlakiem warszawskich pomników historii, a także omówienie pierwszej części debaty znawców PPH zatytułowane Alternatywne książeczki.

Oczywiście nie brakuje w tym wydaniu materiałów związanych z Koroną Gór Polski, wśród których jest najważniejszy: Bezwzględne NIE dla zimowej Korony. Warto zapoznać się też z przemyśleniami XVIII-wiecznego publicysty Kuźnicy Kołłątajowskiej, Franciszka Jezierskiego, podanymi Braciom pod rozwagę, a także z rocznicowymi wspomnieniami W hołdzie wielkim rodakom.

Z tradycyjnego działu To warto wiedzieć wymieńmy tylko ☛ Najlepsze książki krajoznawczo-turystyczne ☛ Przewodnik turystyczny otwartą profesją ☛ Rewelacyjne odkrycie w lubuskim Kosieczynie ☛ Litwini zawłaszczają Stanisława Narutowicza (czemu sprzeciwiają się redaktorzy "Buntu Młodych Duchem"). Z innej publikacji dowiemy się, iż krakowski "Compass" został przyjacielem "WW", a twórcą mistrzowskiego klubu dziewczęcego w piłce nożnej jest Niezwykły proboszcz z Sobolowa... Zdobywca KGP! Zaś tym, którzy niepokoją się o wypoczynek dzieci polecamy Wakacje w czterech różnych terminach?.

Jak przystało na pierwszy w nowym roku numer, jest szeroka informacja o zmienionej Nowej karcie prenumeratora, a tuż obok list Karta klubowa czyni cuda; jest również podwójna porcja upominków dla prenumeratorów "WW", zagadka i krzyżówka z nagrodami.


2006-2015 (C) AMOS
best view in Chrome